Naše první společná dovolená

31. srpna 2008 v 20:19 | Lordx
Plánovali jsme s Eliškou naší dovolenou a výběr padl na naše sousedy a bratry Slováky.A rovnou do jejich hlavního města Bratislavy.Najít tam ale ubytování nebylo nic jednoduchého,ale nakonec jsme našli studentské koleje a s nimy také příznivou cenu (80Ks/noc) za osobu.Míst tam mají habaděj,není přeci škola,takže jsme se s rezervací nedělali hlavu.Můj úděl byl obstarat dopravu tam.Autobus bude to nejlepší.Hledal jsem asi 3/4 hodiny nějaký normální,krátký a cenově dostupný spoj.Našel jsem až od společnosti EuroLines přímák až do Bratislavy. Zabukoval jsem jízdenky přes net a ještě ten den jsem je šel vyzvednout na Florenc."760 Korun prosím!" ozvalo se z okénka.Co naděláš, dal jsem peníze do kukaně a šel dom.Zabalit si potřebné věci do báglu a jen čekat na příjezd Elišky s bagáží.

Bylo pondělí 4.8. a v 8:00 jsme nasedali do autobusu směr Bratislava a kodrcali se přes Prahu do Brna (mají tam Svijany!) po D1 a pak až do Bratislavy, kde jsme se ocitli tak kolem 12:30 středoevropského času. Tam jsme se optali na cestu k místu našich kolejí s názvem Mlýny. Sedli jsme do doporučeného busu a jeli na autobusové nádraží , kde jsme měli přestoupit na něco, co jede tím směrem, jenže to se ukázalo jako docela problém, protože tím směrem nic nejelo...Nastoupili jsme tedy do nějakého busu a čekali, kam že nás větry osudu zanesou. Zanesli nás kousek od naší ubytovny.Když jsme dorazili až do kanceláře, kde se nahlašují noví obyvatelé objektu vysokoškolských kolejí, asi za půl hodiny jsme byli na řadě.V kancu dvě mladý holky takže to bude v poho.Ha!Ta jedna byla ale ta druhá...Bleah!Nakopal bych jí až by měla tři boty!Dvě na nohou a jednu v zadku! Ale pokoj jsme dostali.Mno pokoj, vypadalo to spíš jako nějaká spižírna nebo tak, i když na druhou stranu na přespání nám to stačilo. Po ubytování se jsme se šli konečně podívat do města a hledajíce centrum jsme našli jen pár bloků histore a zbytek byla samá moderna a nic víc. Historické centrum jsme měli projité asi za hodinku a půl. Čekal nás nákup v Bille a protože začalo pršet, předčasně jsme jeli na kolej.
V úterý 5.8. celé dopoledne (o5) pršelo, takže nešlo nikam jít. Až po obědě se rozjasnilo a mě napadlo jít jen tak do nedaleké ZOOOO (hned vedle je Slovenská televízia:) ZOOOO byla taková divná, ale měli tam i vystavené plastiky dinosaurů (myslím že to byla snad Křída) v téměř životní velikosti a ještě ozvučené!Perfektní!Až jsem se dokoukal na žvížátka, sedli jsme na bus do centra a jupí na Bratislavský hrad.Hrad nenabyl moje očekávání, vypadá jako kostka kamene naprosto bez jakýchkoliv zkrášlujících prvků.Výhled na Dunaj a hezký most Lafranconi nám byly náhradou, jenže na druhé straně Dunaje byly jen a jen ošklivé paneláky a fabriky :-( Když jsme scházeli dolů od Hradu, velice mě zaujaly domy, které jsou podél hlavního tahu v severní části Bratislavy.Nádhera, co barák, to skvost.Dostali jsme se až na pěší zónu a zašli do obchodu, kde si Lištička pořídila nějaké ty zkrášovadla pro sebe (náhrdelník a naušnice) protože byla 50% sleva na vše.Máme hlad.Hledáme něco xnědku a Eliška začala básnit o kebabu.Dobrý nápad,jdeme hledat.Našli jsme,já si dal pálivý, Eliška bylinkový sos.Dalo se to sníst no...Už nás čeká jen cesta "domů" do pokojíčku a do postýlky.
Na středu 6.8. jsme chystali výlet do Budapešťe, která je vzdálená asi 240Km od Bratislavy, jenže spoj jel od někud jinud a my byli nahraný:-( nechali jsme přepsat jízdenky na další den a místo do Budapešti jsme vyrazili do Trnavy. Tam nás přivítalo socialistické město bez zajímavostí. Šli jsme na náměstí a všilmi jsme si nějakého kostela, Elišce se tam moc nechtělo, ale s využitím mých schopností jsem jí přesvědčil na cestu dovnitř...a pak jsme se sedli na pr*el z toho , co jsme uviděli uvnitř.Uááá!Tak tohle je fakt nádhera, ten strop,ten oltář,ta kazatelna to všechno...wow.Nevycházeli jsme z němého úžasu.Když jsme vyšli ven, všimnul jsem si dalších věžiček kostelů a tak jsme se rozhodli prubnout i další.Nezklamaly nás.Opět to byla nádhera nad nádheru.Byo horko a chtělo by to vykoupat se.Eliška se optala na nějaké koupaliště a odpověď zněla Piešťany, kam jsme se záhy vydali. Docela hezké lázeňské městečko. Na ostrůvku prý jsou nějaké areály, kde se dá vykoupat. Našli jsme areál Eva a zaplatili korunky a šli se koupat.mno...Voda měla tak 33°C takže se žádné osvěžení nedělo a ještě ve sprchách byla voda cítit asi jako žluklé vejce, no prostě fuj!Doma jsme se dozvěděli, že to je síra a že to je velice zdravé.No budiž.Cesta vlakem domů byla dobrá, protože jsme zapluli k lidem v první třídě s klimatizací a odhlučněným kupé...:-)
Ve čtvrtek 7.8. ve 4:15 vstávačka a odjezd do Budapeště.Sedli jsme do vláčku a jeli...kdyby tam nebyla ta klimatizace, cesta by to byla dozajista pěkná, jenže ta klimatizace tam byla a studila jako klimatizace nastavená tak na 15°C...a to celou tříhodinovou cestu prosím!!Nechtěl bych se rouhat, ale Bože to byla ZIMA!Nevíte jaká to byla úleva vyjít z mrazáku opět do tepla venkovních prostor. Půlhodinku jsme hledali na nádraží okénko s prodejem mezinárodních jízdenek.Proč?Protože bába nám v Bratislavě dala jen na cestu tam a ne i zpět!Baba jedna... Konečně jsme našli okénko a my jsme řekli kam chceme a paní to vypisovala na tu jízdenku všechno ručně!To sou ale jantaři, mě napalo když jsem to vyděl. To nejhorší ale ještě přišlo o chvíli později. Cesta sem nás stála asi 22€ ale z okénka se ozvalo "Thirtyseven Euros(37€), please" =O sakra vžyť to je o 3/4 víc než sem! Ani průkaz studenta nestačil na slevu.Grrr! Nic nenaděláš, šli jsme se tedy konečně kouknout ven po nějakých těch památkách. V mrazáku (vlaku) jsme dostali mapu a podle ní jsme se pokoušeli někam dostat. Po půl hodině chůze nás zastavil týpek, jestli nechceme něco.Souhlasili jsme a vyšlo z toho najevo, že to je jízdenka na autobus, ze kterýho se dá koukat na ty největší památky (celkem 16) v Budapešti a na jakýkoliv zastávce můžeme vystoupit, prohlédnout památku a okolí a pak počkat na další bus a jet zase jinam okukovat krásy města.A to jen za 14€/osobu byla skvělá nabídka které jsme neodolali.Dostali jsme sluchátka(která jsem ztratil asi 5 minut potom, co jsem nasednul do busu :-), aby jsme mohli poslouchat výklad. S tím týpkem jsme docela dobře pokecali (anglicky samozřejmě) a pak hurá na okružní jízdu.Nemá cenu tady popisovat kde všeude jsme byli a co jsme viděli.Tohle dovumilionové město mě naprosto posadilo na zadek svou OBROVSKOU rozlohou a nádhernou architekturou, nezasaženou socialismem(kupodivu) a na to, že byl Budín i Pešt několikrát srovnány se zemí, vypáleny, vydrancovány a stále je to nádherné město, mě udivuje asi nejvíce. Samozřejmě že jsme byli u chrámu Buda, Rybářskou baštu, památník Tisíciletí a hlavně (pro mě) Parlament, který se řadí mezi ty nejmonumentálnější a nejkrásnější stavby vůbec. U pomníku Tisíciletí byl krásný park, kam jsme se lehli a spali (já) a jako konečnou zastávku jsme zvolili nějakou stavbu "tam vzadu v parku". Ta stavba byly lázně.Hezké. Pak už jsme vyrazili na zastávku busu a jupí na vlak, který jel ve 20:00 z hlavního nádraží a koleje číslo 1.A opět tam byl ten samý vagón s mrazákem uvnitř.Tak to néééé!Naštěstí hned vedle byl vagón ČD takže sice žádná sláva s pohodlím, ale na druhou stranu, přece nechceme aby nás až přijedeme rozmrazovali fénem,ne?
Dorazlili jsme kolem 23:00 do Bratislavy a protože jsme neměli na lístky, jeli jsme poprvé na černo...chyba.Revizor za námi,revizor před námi.Zákon padajícího hovna funguje i na slovensku na 100%.Na příští zastávce jsme vystoupili (museli) rovnou do náruče švestek.Bude to za 1400Ks za osobu =O Ku*va to je dost! Eliška šla vybrat peníze do bank-o-matu a naštěstí nám dal pokutu jen za jednoho člověka takže jsme platili jen těch 1400Ks a né 2800Ks.Uf!Né že bych nebyl nasranej, ale toho bručouna vedle mě to vzalo sakra hodně a nemluvil ještě hodnou chvíli i další den.
Pátek 8.8. byl den našeho odjezdu a tak se tak i stalo.Ještě před ním jsme se šli odubytovat (zase tam byla ta holka s třeba botama >:( ) poslední pohled na králičárnu a konečně pryč.Cestou jsme se stavili v Muzeu dopravy.Špička!Samý vlaky,auta,technika mňam!naprosto perfektní a úžasná podívaná.Byla tam i část, kde byly 80 let staré domácí spotřebiče(fény,valchovačky,pračky,toustovače,vysavače atd...) Prostě krása.Konečně jsme se dostali na autobusové nádraží a po chvilce zmatků našli nástupiště odkud nám to jede směr Praha.Chtěli jsme si zabukovat jízdenky, jenže prý je vše obsazeno a máme se optat u Pana řidiče.Optali jsme se a chvíli na to už jsme seděli vzadu na "pětce".Cestou v ČR nás stihla brutální průtž mračen.A to tak silná že řidiči vůbec nevěděli kde jsou,jezdili prostředkem, blikali, jeli tak 15-20Km/h a nebylo fakt vidět na víc než 5m před sebe.Mazec.
Tak a to je konec naší krásné dovolené v zemi jiné než České ;-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama