Hrdinové socialistické práce :-)

29. listopadu 2008 v 23:49 | Lordx
Jednou takhle čtu MF Dnes,přílohu s programem a byla tam celkem zajímavě vypadající dvojstránka...o Hrdninech socialistické práce, kteří jsou vyobrazeni na socialistické stokoruně.Tekly mi slzy a několikrát jsem skoro spadnul z pohovky jak jsem se popadal za břicho smíchy.
Enjoy:)


Klement Zatepla - slévač, hrdina socialistické práce
Charakteristika
Vznikl roku 1961 rytecké dílně K. Heřmana.
Tento slévač zvítězil v konkurzu nad horníkem, kombajnérem a jeřábníkem a vybojoval si na stokoruně místo po boku dojičky. Od odpichů vysoké pece trpí zánětem spojivek V roce 1974 vyhrál vědomostní soutěž o bezpečnosti práce, které se zúčastnili slévači zemí Rady vzájemné hospodářské pomoci.

Odkud mám své křestní jméno?
Můj otec, zakládající člen strany, obdivoval našeho prvního dělnického prezidenta. Tak mi dal jméno po něm.
Jak nejradši trávím volné soboty a neděle?
Hrozně rád chodím se soudružkou ženou na všelijaké subotniky. Zrovna teď jsme dokončili v akci Z dětské hřiště, což je naše odpověď válečným štváčům.
Zda se bojím, že mi jednou bude žena nevěrná?
Ne. Nevěra je buržoazní přežitek. A kdyby přece jen přišly nějaké potíže, obrátil bych se na základní organizaci revolučního odborového hnutí a soudruzi by Zoje promluvili do svědomí.
Co nejraději jím a piju?
Nevybírám si. Za všemi pokrmy v závodní jídelně vidím pot a mozoly našich družstevníků.. Mám rád pivo sedmičku, pijeme ho u vysoké pece.
Oč se se ženou přeme?
Neřekl bych, že to jsou pře. Spíš soudružské debaty. I tak mě však výjimečně dokáže žena rozčílit. Tvrdila třeba, že v Lucembursku nezvítězí socialismus do tří, ale až do pěti let. Naštěstí si to ode mě nechala vysvětlit a tak sem jí nemusel udat.
Můj nejdůležitější pracovní úkol?
Odpichy jsou pro mě samozřejmost. Kromě toho musím samozřejmě hlídat naši stokorunu proti spekulantům z Wall Streetu usilujícím o její devalvaci. Určitě se to podaří, vždyť naše socialistické peníze jsou kryty i ostatními aktivy Státní banky československé. Doufám, že spravedlivá fiskální politika státu znemožní všem individuím práce se štítícím připalovat si touto bankovkou doutníky.
Jak se mi líbí americké dolarové bankovky?
Sám jsem v ruce žádnou neměl, ale soudruzi nám na školení říkali, že je na nich patrný úpadek kapitalismu a imperialismu.
Zatím co naše bankovky hýří pestrými barvami, dolarové mají všechny jednu barvu - zelenkavou jak umrlec.
Jak dobře ji znám?
Kdy Zoja nejraději dojí?
Za rozbřesku.
Zoja: Nejraději dojím ještě před východem slunce, aby měli pracující čerstvé mléko k snídani.

Zoja Zateplová - dojička, hrdinka socialistické práce
Charakteristika
Vznikla roku 1961 v rytecké dílně K. Heřmana. Zde se také seznámila s mladým slévačem, který ji dělal partnera na bankovce. V roce 1972 získala v Burgasu titul Miss konvertibilní rubl. Zelená stokoruna vydržela v oběhu 31 let, což je dodnes náš rekord. Je dojičkou, pózovala však s obilným snopem, protože dojící stroj není dost výtvarný.
Jak jsem přišla k svému křestnímu jménu?
Když mě maminka nosila pod srdcem, četla knížku o hrdince Sovětského svazu Zoje Kosmoděmjanské. Její činy i jméno obdivovala. Budu se snažit, abych svému vzoru dělala čest.
Proč jsem si za manžela vybrala právě Klementa?
Chtěla jsem, aby mé děti měli dobrý kádrový původ. To je v životě nejdůležitější. Klement je člen strany od vyučení, je úderník, má Rudý prapor, no a já také nestojím stranou.
Co chci v práci ještě dosáhnout?
Četla jsem v tisku o sovětském chovateli, který dokázal vypěstovat kozla dojícího mléko. Mým snem je přijet k němu na delší brigádu. Třeba by mě naučil, jak rozdojit v našem teletníku býky.
Proč jsem se zřekla otce?
Vedl rozvratné, ideodiverzní řeči, nejprve jen doma, pak v hostinci. Tvrdil například, že žárovku vynalezl americký Žid Edison. Ale nezatracujme ho. Zavolali jsme si ho na závodní výbor strany a řekli mu, že pokud provede veřejnou sebekritiku a přesvědčí nás poctivou prací, vezmeme ho zpět mezi sebe.
Jaký mám kulturní život?
Vybírám u nás v kravíně na nástěnku básně k výročím. V nových teplákových soupravách jedeme někdy s odboráři do Prahy do divadla. Manžel mě láká k Flekům, ale já mám ráda operu. Viděla jsem v Národním Příběh opravdového člověka, soudruh Kočí byl jako živý.
Můj závazek do příští pětiletky?
Naše brigáda chce v kravíně zavést přísnější studený odchov. Dojnice nesmějí dostat šanci rozmazlovat svá telata. Čím dřív budou telata oddělena od starých, tím vyšší dojivost to přinese.
Čeho bych se chtěla dožít?
Beztřídní společnosti, prostě komunismu.Jako bych mluvila proti sobě, vždyť v komunismu nebudou peníze, tedy ani stokoruna, s naším vyobrazením. Každý si bude moci brát podle svých potřeb.
Jak dobře ho znám?
Jakou báseň má Klement nejraději?
Tu o tom obyčejném člověku od národního umělce Viléma Závady, to se vždycky rozbrečí. Klement: Mé jméno není na plakátech, ani nehraji na pódiu. Chodívám v obyčejných šatech, jak obyčejný člověk žiju(pláče).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Elisabeth Elisabeth | Web | 17. prosince 2008 v 21:54 | Reagovat

:o)

2 ZdenekM ZdenekM | E-mail | Web | 29. dubna 2017 v 15:49 | Reagovat

Velmi pěkný blog, těším se na nová pracovní místa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama